Як працюють народні депутати-мажоритарники від Чернігівщини
Нардеп Семінський найняв за помічницю ексрегіоналку, яка називала учасників Євромайдану “бандерлогами”. Полякова виключили з фракції “Слуга народу” через прогули та неголосування. Сам депутат пов’язує це з критикою генпрокурора Рябошапки й написав запит щодо аудиту фракції “Слуга народу”. Давиденко роздає на окрузі солодощі та календарі зі своїм зображенням. Проти Приходька відкрите кримінальне провадження за фактом розкрадання 2 млрд грн.
Рух ЧЕСНО підготував аналіз роботи нардепів-мажоритарників Чернігівщини протягом 2019 року.
Валерій Давиденко став співавтором найбільшої кількості законопроєктів з-поміж депутатів ВРУ від Чернігівської області, а Борис Приходько запропонував найбільше поправок, щоправда, урахували з них менш ніж чверть. Зауважимо, що кількісний показник не завжди відображає якість законотворчої діяльності парламентарів.
У середньому поправки, подані чернігівськими мажоритарниками, здобули підтримку на рівні 22%.
Найбільш опозиційну позицію під час голосувань у Верховній Раді мав торік Валерій Давиденко. Найчастіше підтримував рішення Максим Зуєв.
Загальна тенденція щодо підтримання чи непідтримання нардепами рішень зберігалася й під час голосувань за законодавчі ініціативи.
За арешт Дубневича проголосували лише троє народних обранців з Чернігівщини. Решта – або не голосували, або утрималися.
“Слуги народу” об’єдналися
Нардепи від пропрезидентської партії заснували міжфракційне об’єднання “Чернігівщина”. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив Антон Поляков. Окрім нього, до об’єднання увійшли Олег Семінський, Валерій Зуб і Максим Зуєв.
Два місяці по тому Антона Полякова виключили зі складу фракції. Як повідомило НВ, очільник партії “Слуга народу” Олександр Корнієнко заявив, що це трапилося через неголосування депутата за ті законопроєкти, щодо яких було спільне рішення фракції. Сам Поляков має іншу думку стосовно цього. “Радіо “Свобода” він розповів, що окремі законопроєкти не підтримував через свої принципи, а виключення з фракції пов’язує з критикою генерального прокурора Руслана Рябошапки.
На початку жовтня 2019 року Поляков передав генпрокурору звернення від ГО “Всеукраїнське об’єднання добровольців” (м. Чернігів) “щодо розслідування злочинного угруповування Приходько-Давиденко”. У тексті йшлося про причетність обох нардепів до розкрадання 2 млрд грн “Аграрного фонду” та зволікання в розслідуванні злочину.
Поляков просив Рябошапку перевірити наведені факти, а за місяць звинуватив його в затягуванні процесу підписання подання до Верховної Ради про зняття депутатської недоторканності з Приходька. Тоді ж нардеп почав носити футболку з написом “#знімиШапку” й фото Рябошапки та збирати підписи про висловлення йому недовіри. Поляков також заявляв, що один з нардепів “замовив” його кримінальному авторитету через те, що він “тисне” на генпрокурора Рябошапку.
За місяць після виключення з фракції Поляков написав у своєму телеграм-каналі, що він подав заяву про вихід з партії. На сайті ВРУ сказано, що наразі депутат не входить до жодної з фракцій та є безпартійним.
Один із двох депутатських запитів, які подав Поляков 2019 року, стосувався проведення аудиту фракції “Слуга народу”.
Торік Антон Поляков став автором 4 законопроєктів. Два з них мали стосунок до реформи судочинства. Він також долучився до написання 9 законопроєктів різної тематики, як-от: економічна політика, соціальна, правова сфери, державне будівництво, галузевий розвиток. Запропонував 49 поправок, з яких схвалили 19.
Рух ЧЕСНО за результатами голосувань зарахував Полякова до так званої “групи Коломойського”. Зокрема, він утримався під час голосування за скасування мораторію та відкриття ринку землі, не голосував за криміналізацію кнопкодавства й публічні електронні реєстри, за законопроєкт про викривачів корупції.
Помічницею нардепа Олега Семінського платно працює Людмила Скоробагатько, ексдепутатка Чернігівської міської ради від Партії регіонів, активістка “АнтиМайдану”. На з’їзді Партії регіонів у Харкові в лютому 2014 року вона назвала учасників Євромайдану “бандерлогами”.
У вересні 2019-го в коментарі “UA:Чернігів” Семінський зазначив, що не знав про це, тож, найпевніше, її звільнить:
“На виборах вона проявила себе виключно з позитивної сторони, відповідально. І наразі я приймаю рішення, як з нею бути. Скоріш за все, вона буде звільнена з помічників. […] Мені не відомо було її вислови і так далі. Я зараз займаюся тим, що я хочу знайти в інтернеті стенограми, чи дійсно так було, чи ні”.
Однак у грудні він змінив свою думку. Журналістам того самого телеканалу нардеп сказав, що його помічниця вважає, що їй нема за що перепрошувати:
“Я мав з нею розмову. Я, як і обіцяв виборцям, сам передивився ці вислови. Відверто вона сказала мені, що вона вважає, що їй немає за що вибачатися, тому що був такий період, складний період”.
У сесійній залі фотокореспондент “Цензор.net” зафіксував, як Семінський виправдовувався в повідомленнях, чому не голосував за законопроєкт №1031 (про покарання за незаконне збагачення). Також журналісти “Цензор.net” помітили, як Юрій Корявченков запитував в іншого депутата зі “Слуги народу”, чому той не голосував.
Власних законопроєктів Семінський не подавав, але став співавтором 8 документів. 2 з них стосувалися транспортування природного газу, 2 – скасування норм, які передбачають посилення фіскального тиску, 1 – використання рідкого біопалива.
Поправок до проєктів законів він теж не пропонував, депутатських запитів від нього не надходило.
Семінський був одним з 15 нардепів зі “Слуги народу”, які не отримали “депутатських” у листопаді. Парламентський комітет з питань регламенту склав “санкційний список”, куди потрапив 81 народний депутат, що протягом місяця без поважних причин не брав участі в більш ніж 30% голосувань на пленарних засіданнях і в понад 50% засідань комітетів ВРУ.
Максим Зуєв на своїй сторінці у Facebook писав, що в смт Понорниця Коропського району на голову фермерського господарства “Білі роси” Юрія Кобизського було вчинено розбійний напад. Невідомі з пістолетами проникли до помешкання фермера, зв’язали його та дружину й замкнули на горищі. А самі винесли значну суму коштів. Правоохоронці порушили за цим фактом кримінальну справу.
Зуєв надіслав начальнику Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Альохіну Е.В. депутатське звернення щодо взяття розслідування цієї справи під особистий контроль.
Нардеп Зуєв долучився до написання 6 законопроєктів. Поправок він не подавав. Журналісти “Ліга.net” припускали, що Зуєв може бути лояльним до Коломойського.
Ще один депутат від “Слуги народу” Валерій Зуб протягом 4 місяців роботи в парламенті став співавтором 9 законопроєктів. 4 з них стосувалися медичної сфери – нардеп очолює підкомітет з питань профілактики та боротьби з онкологічними захворюваннями Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги й медичного страхування. Також Зуб запропонував 13 поправок до проєктів законів, з яких урахували 2.
В арсеналі його депутатських запитів – 4 документи, але один і той самий текст депутат подавав двічі до різних міністерств – про придбання лінійного прискорювача для Подільського регіонального центру онкології.
Самовисуванці подалися в “Довіру”
Серед нардепів з Чернігівщини є двоє самовисуванців. Це члени депутатської групи “Довіра” Валерій Давиденко та Борис Приходько, стосовно яких Антон Поляков звертався до генпрокурора.
2014 року Приходька затримали працівники Генпрокуратури за підозрою в незаконному заволодінні коштами “Аграрного фонду” на суму близько 2 млрд грн. Його арештували, застава сягала 200 млн грн. Того самого року Приходька звільнили з посади заступника голови Нацбанку України в порядку люстрації. Розгляд справи досі триває в Дарницькому районному суді м. Києва.
До речі, спочатку на виборах у 210-му окрузі (м. Прилуки на Чернігівщині) переміг самовисуванець, голова ГО “Громадський рух “Оновлення” Сергій Коровченко. Приходько, який посів друге місце, з результатами голосування не погодився й оскаржив їх у суді. Суд вимоги заявника задовольнив, і після перерахунку голосів та скасування результатів голосування на кількох дільницях переможцем було визнано Бориса Приходька.
Виборча кампанія Приходька тривала в кольорах бренда “Слуга народу”. Кандидат, зокрема, розігрував призи: до свята Івана Купала 6 липня в Бобровиці можна було виграти в лотереї кольоровий телевізор.
За даними остаточного фінансового звіту, Борис Приходько витратив на свою кампанію 1,1 млн грн власних коштів. Половина цієї суми пішла на “інші витрати” на кшталт організації концертів, мітингів, розповсюдження агітаційних листівок. Близько 395 тис. грн залишилося на поточному рахунку виборчого фонду кандидата.
Протягом чотирьох місяців роботи в Раді він запропонував 175 поправок (з них схвалили 38), став співавтором 4 законопроєктів. Надіслав 7 депутатських запитів, з яких 3 стосувалися збереження шкіл з невеликою кількістю учнів у Чернігівській області, ще 3 – здійснення комунальних платежів сільським населенням Чернігівщини, й один – створення Новобасанської об’єднаної територіальної громади.
Валерій Давиденко 2019 року став співавтором 11 законопроєктів. Він подав 9 депутатських запитів, з котрих 4 – щодо підтримання роботи Боярської лісової дослідної станції, 3 – збереження шкіл у Чернігівській області, 2 – державних субвенцій.
На своїй сторінці у Facebook Давиденко пише переважно про роботу на окрузі, навіть створив спеціальний хештег – #Робота_у_208_окрузі. Окрім приймання громадян і зустрічей з виборцями, значна частина його публікацій присвячена різноманітним дарункам від нардепа. Наприклад, він повідомляв про те, що напередодні новорічних свят передавав 10 тисяч солодких гостинців вихованцям інтернатних закладів, дитячих садків, учням початкових класів на окрузі.
Під час розмови з журналістами Руху ЧЕСНО депутат спочатку сказав, що придбав подарунки власним коштом. Хоча не міг пригадати, чи сам їх купував, чи переказував гроші на рахунки благодійних організацій:
“Власне, або ж мої, або ж кошти мого фонду. Там різниці немає. Просто чи я на фонд ложив, чи так перерахував”.
А порадившись із колегами, він додав:
“Там був благодійний фонд і громадська організація моя: ГО “Захист селян” і “Наш край”.
Щоправда, офіційно нардеп не має стосунку до тих організацій, які називає “своїми”. Хіба що керівником і засновником “Нашого краю” є помічник Давиденка на громадських засадах Віталій Васильчук. Помічниця ж депутата Леся каже, що, можливо, він назвав ці організації “своїми”, оскільки долучає їх до надання допомоги та соціальних проєктів у своїй роботі. І додає, що кошти на придбання подарунків залучають доброчинці та благодійні організації, а нардеп виступає в ролі “мобілізуючого елемента”:
“До нього звертаються з проханням про допомогу, проте він звертається до благодійних організацій, до благодійників, які допомагають йому зібрати ці кошти на подарунки. Дві благодійні організації – “Наш край” і “Захист селян“ – допомогли й забезпечили подарунками діток. Але ж це за його сприяння. Він як мобілізуючий елемент. Звертався, просив, щоб кошти небайдужих громадян могли бути залучені. Власних як таких коштів не було, хіба що до придбання персоніфікованих подарунків діткам-інвалідам він долучався”.
Зазначимо, що вихователі теж не залишилися без подарунків – вони отримали календарі на 2020 рік з фото Давиденка.
На особистій сторінці в соцмережі Давиденко публікує щомісячні звіти про свою роботу в парламенті.
Протягом 4 місяців роботи у Верховній Раді Давиденко долучився до написання 11 законопроєктів та подав 9 депутатських запитів, 2 з яких стосувалися використання РРО (реєстраторів розрахункових операцій), 2 – діяльності ФОПів, 2 – земельних питань. Також він запропонував 35 поправок до проєктів законів, з яких урахували 4.
На сайті Верховної Ради зазначено, що Давиденко є безпартійним. При цьому, як повідомляють “Події та коментарі”, у жовтні 2019 року він став співголовою політичної партії “Наш край”.
Хто отримав компенсацію за житло?
Протягом чотирьох місяців минулого року половина мажоритарників з Чернігівщини одержали відшкодування за проживання в Києві. Це Валерій Зуб, Максим Зуєв та Антон Поляков. Торік вони отримали майже 240 тис. грн.
Публікація розміщується з дозволу Руху ЧЕСНО.